Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako finančne zvládnuť Vianoce: Rady, ktoré nezruinujú váš rozpočet

05.12.2013 Monika Chybová

Nákupy darčekov sú v plnom prúde. Už viete, koľko na ne plánujete minúť? Budete ich financovať z príjmu, úspor, koncoročných odmien alebo si na ne požičiate? Vyhnite sa finančným pascám, ktoré s tým súvisia!

Ak ste si na nákup darčekov nešetrili, z jednej výplaty to asi neutiahnete. 3 obrázky vo fotogalérii Ak ste si na nákup darčekov nešetrili, z jednej výplaty to asi neutiahnete.

Z prieskumu, ktorý v októbri urobil medzi svojimi zákazníkmi nákupný portál HEJ.sk, vyplýva, že až 84 % Slovákov očakáva, že ich Vianoce budú tento rok rovnako bohaté či dokonca bohatšie než minulé. Najviac ľudí (40 %) pritom plánuje utratiť za vianočné darčeky sumu do 200 eur, 14 % viac než 400 eur. Väčšina respondentov (52 %) pritom bude zaobstarávať darčeky pre 2 až 4 osoby.

Napriek tomu z iného prieskumu agentúry FOCUS pre Nadáciu PARTNERS vyplynulo, že sa snažíme na Vianoce veľmi nezadlžiť. Necelá polovica z opýtaných vyčlení peniaze na darčeky zo svojho bežného príjmu, ako sú výplaty alebo dôchodky (48 %) a z úspor (28 %). Na tie sa spoliehajú najmä študenti a dôchodcovia. Na vianočné alebo koncoročné odmeny sa zase spolieha 10 % Slovákov a na pôžičky len 2 %. Zvyšní opýtaní buď darčeky nekupujú, alebo ešte nevedeli za čo.

Skroťte výdavky

Ako si teda utriediť rodinný rozpočet mesiac pred Vianocami, ak ste si na ne neukladali bokom počas roka? „Zamerajte sa na výdavky, ktoré sú potrebné na strávenie sviatkov podľa vašich predstáv a vyhnite sa výdavkom, bez ktorých sa viete zaobísť,“ odporúča Michal Kozák z Partners Group SK. „Nadmerné míňanie na darčeky, ktorými chcete potešiť rodinu, ju z dlhodobého hľadiska môže skôr zarmútiť. Rozhodnutia pod časovým tlakom bývajú spravidla tie najhoršie. Vo financiách to platí dvojnásobne.“ Zadlžovať sa pre darčeky odborník neodporúča, no ak už nevidíte iné východisko, zvoľte radšej tradičné bankové typy pôžičiek. „Zvoľte si spotrebné úvery alebo povolené prečerpanie na bežnom účte, pretože preplatíte menej ako pri lákavých a hlavne ľahko dostupných pôžičkách nebankových spoločností. Samozrejme, záleží aj na výške žiadanej sumy, kde platí pravidlo, čím menej peňazí požičiavam, tým drahší úrok splácam,“ upozorňuje M. Kozák a radí zistiť si pri každom type úveru ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN). „Tá presne hovorí o výhodnosti alebo nevýhodnosti úveru. Čím je jej hodnota nižšia, tým menej preplatíte.“

Dlhy treba splácať včas

Na zásadu nepožičať si draho apeluje aj banková ombudsmanka Eva Černá: „Pokiaľ sa už rozhodnete pre úver, veľmi dôležité je byť obozretný a vynaliezavý. Jednak si spravte prieskum na trhu týkajúci sa ceny konkrétneho tovaru, na ktorý si chcete požičať, a následne aj prieskum úverov a ich podmienok, aby ste čo najviac ušetrili.“ Jedna vec je si požičať, druhá dlh splácať. „Na trhu pôsobí mnoho bankových aj mimobankových spoločností a v zásade pri akomkoľvek úvere si treba uvedomiť, že je nutné ho riadne a včas splácať. V opačnom prípade nastupujú sankcie,“ vystríha banková ombudsmanka.

Mnoho ľudí, žiaľ, aj vďaka nesplácaniu, stratilo v minulosti kredit u bánk. Neostáva im iné, iba si požičiavať z mimobankových subjektov. „Tie sa však neriadia prísnymi podmienkami v zákone o bankách, pretože nimi nie sú. Preto možno badať u niektorých týchto veriteľov praktiky, ktoré sú v bankách nemožné,“ upozorňuje E. Černá, ktorá sa vo svojej praxi stretla s mnohými prípadmi. „Riešili sme napríklad deti, ktorých mama si požičala od 23 nebankových subjektov!"

Na bývanie či na auto

To, že medzi najsilnejšie úverové mesiace patria pre finančné inštitúcie tie predvianočné, potvrdzuje i analytička Poštovej banky Eva Sadovská: „Záujem o spotrebné úvery býva každoročne počas posledných dvoch mesiacov roka veľmi vysoký. Vtedy banky požičajú aj o desiatky percent viac než napríklad v lete.“ Nie vždy sa však pôžičky viažu len na klasické darčeky či zimné dovolenky. „Slováci sa zadlžujú z oveľa praktickejších dôvodov. Podľa našich prieskumov z predchádzajúcich niekoľkých rokov si viac ako polovica z opýtaných peniaze pred Vianocami požičiava najmä preto, že si chce skrášliť a vynoviť bývanie. Nasleduje splatenie iných dlhov či kúpa auta,“ dodáva analytička.

Finančné pasce - ako ich obísť?

1. Nakupovanie s preplnenou peňaženkou – veľká hotovosť pri návštevách nákupných centier sa nevypláca z ekonomického ani bezpečnostného hľadiska.

2. Nezohľadnenie finančných možností – ak ich „prepískneme“, nahradiť nepríjemné vytriezvenie, keď zistíme, koľko nás darčeky dokopy stáli. Stanovte si preto limit a v žiadnom prípade ho neprekračujte.

3. Zatiahnem to z jednej výplaty. Omyl! Ak sme si na kúpu darčekov nešetrili počas celého roka, je neúnosné z jednej mesačnej výplaty zaplatiť všetky náklady spojené s Vianocami tak, aby sme na konci mesiaca neboli nemilo prekvapení.

4. Jedna pôžička ma nezabije! Aby ste neboli prekvapené – akékoľvek pôžičky, či už zo strany finančných inštitúcií alebo od rodiny či známych, sú chybou, ktorej sa dá vyhnúť sporením.

5. Načo mi je zoznam? Nuž na to, aby ste neprekročili rozpočet, ktorý ste si na darčeky vyčlenili. Dobré je si nielen napísať komu, ale aj za koľko plánujete darček kúpiť.

6. Použijem železnú rezervu. Nesiahajte na ňu, plánovali ste ju predsa pre prípad straty zamestnania, choroby alebo iné nepredvídateľné udalosti.

7. Nakúpim v predstihu. Dobre, len sa už nedajte zlákať novými ponukami a nič ďalšie nedokupujte.

Vianočné prieskumy

Čo plánujeme darovať

  • praktické darčeky (oblečenie, športové vybavenie a kozmetiku) – 46 %
  • elektroniku – 31 %
  • kultúru či zážitok – 22 %
  • jedlo a pitie – 1 %

Čo si prajeme

  • elektroniku – 49 %
  • oblečenie, veci na šport, kozmetiku – 27 %
Tlačiť Diskusia