Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

10 rád pre rodinný rozpočet: Nakupovanie s rozumom vám ušetrí desiatky eur

27.07.2014 Casprezeny.sk

Prechádzate pomedzi regále a nakladáte do nákupného vozíka všetko, čo sa vám asi minulo, možno navaríte alebo by sa mohlo hodiť? Dosť!

Nevyhadzujte svoje peniaze do koša. 2 obrázky vo fotogalérii Nevyhadzujte svoje peniaze do koša.

Poradíme vám, ako rozumne nakúpiť.

1. Urobte si zoznam

Pamätám si, ako mi mama vždy, keď som šla do obchodu, napísala presný zoznam, čo potrebuje nakúpiť. A robí to dodnes. Vtedy som síce prevracala oči, no odkedy mám štvorčlennú rodinu, píšem si zoznamy aj ja. Na kozmetiku, víkendový jedálny lístok... Skúste to. Zaručene sa vám nestane, že polovica „výhodného“ nákupu sa pokazí v chladničke, lebo suroviny nestačíte spotrebovať.

2. So zľavami opatrne

Akciové paradajky, zemiaky ci jogurty? Ideálny spôsob, ako ušetriť, no má zopár háčikov. Ovocie či zeleninu sa vo veľkom oplatí nakupovať len málokedy. Teda, pokiaľ denne nerobíte párty. Stavte sa, koľko z pätkilogramového balenia akciových zemiakov, ktoré si práve vkladáte do nákupného košíka, skončí napokon nepoužitých v koši? V zľave sa oplatí nakupovať trvanlivé potraviny, ktoré používate pravidelne. Napríklad cukor ci kompóty. Tých si kúpte do zásob hoci aj na rok.

3. Drahý „lacný“ nákup

Počítajte s nami. Liter 100 % džúsu v rozumnej kvalite sa dá kúpiť už za 1,40 eura. Ovocná šťava označená ako nektár môže byt aj o 50 centov lacnejšia, ALE... Taký nektár môže obsahovať len okolo 10 percent ovocného koncentrátu. Zvyšok? Voda. Do džúsu si ju môžete doliať podstatne lacnejšie aj doma. Podobne „lacnejšie“ sú aj údeniny či napríklad džemy. Čítajte etikety, porovnávajte a uprednostnite kvalitu pred nízkou cenou.

4. Výhodné balenia

Došlo vám tekuté mydlo, zubná kefka alebo kuchynské utierky? Tento tovar ide rýchlo na odbyt. Preto sa oplatí nakupovať ho vo výhodnom balení. Jedna kuchynská rolka v XXL balení je určite cenovo výhodnejšia, ako keby ste ju kupovali samostatne. Rovnako tekuté mydlá v náhradných obaloch či tri zubné kefky v jednom balení. Podobne je to s potravinami. No tu kupujte výhodné balenia len vtedy, ak ste si istá, že jogurt s 33 % navyše či 4+2 v balení aj skonzumujete.

5. Vernostné karty

„Ak nakupujeme s rozumom, môžeme s nimi ušetriť,“ tvrdí expertka na financie Zuzana Zábojníková z Partners Group SK. „Hlavným dôvodom, prečo ich obchodné reťazce ponúkajú, je, že vďaka nim ľahko zistia nákupné preferencie zákazníkov. Každý obchodník chce poznať svojho zákazníka čo najlepšie a uspokojiť jeho potreby, aby sa k nemu často vracal.“ Na vernostnej karte si môžete zbierať body, ktoré vám prinášajú rôzne výhody vo forme poukážok, darčekov a špeciálnych zliav na vybrané tovary. „Veľa ľudí si síce na vernostných kartách body stále dobíja, ale reálne netuší, na čo všetko ich môže využiť. Odporúčam preto vždy si pozrieť internetovú stránku daného obchodníka alebo sa informovať priamo v predajni.“

Urobte si raz za čas revíziu v chladničke. 2 obrázky vo fotogalérii Urobte si raz za čas revíziu v chladničke.

6. Kontrolujte výdavky

Podla najnovšieho prieskumu Nadácie Partners v spolupráci s agentúrou Focus až takmer polovica Slovákov nemá o svojich výdavkoch prehlad. „Dnes to už umožňujú nielen niektoré banky či mobilné aplikácie. Spoľahlivo to zvládnete i s excelovskou tabuľkou v počítací či s perom a papierom,“ radí Martin Gdula, finančný odborník z rovnakej finančno-poradenskej spoločnosti. Aby ste mohli ušetriť, musíte spoznať štruktúru svojich výdavkov. „Odkladajte si bločky a faktúry aspoň tri mesiace a urobte si prehlad, na čo a koľko míňate.“

7. Voda z kohútika

Na rozdiel od iných krajín nám na Slovensku tečie z väčšiny vodovodných kohútikov kvalitná pitná voda. Napriek tomu sú ľudia ochotní utrácať kopec peňazí za balenú. A to nielen za minerálnu či ochutenú vodu, ale aj tú s označením pitná. Teda takú, ktorá sa od tej z kohútika nelíši, akurát si za ňu zaplatíte podstatne viac a ešte sa aj navláčite s ťažkými fľašami z obchodu a vytvárate zbytočný plastový odpad.

8. Mraznička je priateľ

Navarili ste viac, ako vládzete zjesť, a nemáte chuť sa rovnakým jedlom prestavovať po zvyšok týždňa? Zamrazte ho. Nabudúce akoby ste našli. Jedlo rozdeľte na menšie porcie a popíšte si ich. Pokojne si založte zoznam, kde si okrem zásob v mrazničke napíšete aj dátum ich zamrazenia. Získate tak prehlad o zásobách a vďaka tomu nenájdete v mrazničke dva roky starý novoročný guláš. A čo sa týka mäsa, snažte sa ho spotrebovať do mesiaca, inak začne strácať na kvalite.

9. Nie je dátum ako dátum

Poznáte rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom trvanlivosti? Nie? Chyba! Aspoň pre vašu peňaženku. Vďaka zmätkom okolo dátumu na obale končí v koši mnoho použiteľného jedla. Nemci to dokonca považujú za taký vážny problém, že začali s vládnou kampaňou. Tá vysvetľuje, že nie všetky potraviny po záruke musia do koša. Takže, keď na obale nájdete „Spotrebujte do...,“ oplatí sa riadiť touto informáciou. Označuje potraviny, ktoré podliehajú rýchlej skaze. „Minimálna trvanlivosť do...“ má iný význam. Po tomto dátume už výrobca nezaručuje, že napríklad ryža alebo čaj bude v ideálnej chuťovej kondícii, ale potravina nemusí byt pre zdravie nebezpečná.

10. Upracte si v chladničke

Tak ako sa oplatí mat prehlad v mrazničke, peniaze vám ušetrí aj prehľadne uprataná chladnička. Len si spomeňte, koľkokrát mesačne vyhadzujete jogurty po záruke, vyschnutý syr či zvädnutú a nahnitú zeleninu. V dobre organizovanej chladničke ich len tak neprehliadnete. Urobte si raz týždenne revíziu zásob a uvidíte, že počet takýchto vecí klesne na minimum.

Tlačiť Diskusia (4)