Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Večne vám chýbajú peniaze? Už nemusia! 5 šikovných rád, ako si uľahčiť život

04.10.2014 Monika Chybová

Kto u vás doma drží kasu? Máte účty oddelené, alebo hospodárite spoločne? Pozreli sme sa, ako to v našich domácnostiach funguje a čo odporúčajú odborníci.

Tragédiou je, keď obaja z páru majú rovnaké nesprávne návyky. 3 obrázky vo fotogalérii Tragédiou je, keď obaja z páru majú rovnaké nesprávne návyky.

Podľa nedávneho prieskumu partnerských financií Nadácie Partners a spoločnosti Focus až tri štvrtiny domácností dávajú svoj príjem dokopy a z neho potom spoločne hospodária. Ani nie pätina má príjmy oddelené. Z nich financuje svoje potreby, no z časti príjmu má aj spoločný fond. Z neho financuje spoločné výdavky. Len päť percent má účty oddelené úplne a o spoločné výdavky sa delí.

Spoločne či každý sám

Naša čitateľka Mária z Nitry má s manželom spoločný účet a pochvaľuje si. „Funguje to dobre. Spoločný účet mali aj naši rodičia. Od známych čoraz viac počúvam, že väčšinou má každý svoj účet, s ktorým si hospodári sám.“ Keď sme sa raz na tému rodinných financií bavili v redakcii, zaujala ma skúsenosť našej editorky Katky. Kedysi mala peniaze rozdelené do obálok. Slúžili na zaplatenie nájmu, výdavkov na stravu a drogériu či kultúru. „Bolo to praktické. Mali sme v tom prehľad. Ako mladá rodina s dieťaťom sme si nemohli dovoliť zbytočne míňať. Takto sme vedeli, že limit neprekročíme, prípadne na čom vieme ušetriť,“ spomína.

Ja zas patrím do kategórie oddelených účtov so spoločným fondom. Každý mesiac dáme časť príjmu s manželom dokopy. Ľudovo povedané ho skásnem, lebo domáce financie sú moja parketa. Zo spoločného poplatím účty za byt, školské výdavky a stravu. Muž má na starosti účty za telefón a internet či poistky na auto. Ja oblečenie, drogériu a doučovanie. Nepredvídané výdavky si podelíme a zvyšok si hradí každý sám. Snažím sa aj čo-to odložiť na sporiaci účet bokom, keby niečo...

Ktorý model je naj?

„To je uhol pohľadu. Čo jedni považujú za výhodu, iní môžu vnímať opačne,“ vysvetľuje Marián Geroč, odborník na financie z Partners Group SK. Podľa neho je skôr nevýhoda nemať žiadny prehľad o partnerových príjmoch a výdavkoch. „Ak neviem, že manžel neplatí základné a povinné platby ako nájomné, elektrinu či energie, môže dôjsť k nepríjemnému prekvapeniu. O financiách by sme sa vo vzťahu mali baviť otvorene. Nejde ani tak o to, či ich máte oddelené alebo spoločné. Dôležitejšie je financie plánovať. To vám zabezpečí kvalitnejší život, splnenie si cieľov a prekonanie jednotlivých období bez závažných problémov,“ tvrdí špecialista.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že v tretine domácností o financiách rozhodujú spoločne. U takmer štvrtiny drží kasu žena, pretože buď financiám viac rozumie, alebo na to muž nemá čas. V desiatich percentách ju drží muž, lebo má buď vyšší príjem, alebo peniazom rozumie lepšie. Mala by o peniazoch rozhodovať žena alebo muž? „Ak vyznávate rovnaké princípy a hodnoty vo financiách, je to len otázka vzájomnej dohody. Niekedy je však nutné, aby po dohode niekto z dvojice prevzal velenie, lebo ten druhý na to nemá povahu, alebo má nesprávny spôsob spravovania financií.“

Čo je z hľadiska financií pre partnerstvo dôležité? 3 obrázky vo fotogalérii Čo je z hľadiska financií pre partnerstvo dôležité?

Treba byť v obraze

Tragédiou je, keď obaja z páru majú rovnaké nesprávne návyky, ktoré ich môžu doviesť k zlej životnej situácii až krachu. „V ideálnom vzťahu je dobré, aby mali partneri navzájom dispozičné právo k svojim účtom a v prípade potreby predišli komplikáciám,“ radí M. Geroč. Podľa neho je vždy lepšie vedieť nielen o výške príjmu partnera, ale mať prehľad aj o jeho výdavkoch. „Rozširuje to úroveň vzťahu a zvyšuje vzájomnú dôveru. Pri spoločnej domácnosti by financie nemali byť tabu. Prehľad o finančnom stave toho druhého pomôže pri plánovaní a uľahčí spoločný život.“ 


Očami partnerskej koučky Mrg. Janette Šimkovej

Čo signalizujú v partnerstve oddelené účty?

– Nemusí to byť nič zlé, keď sa na tom partneri dohodli a nastavili si pravidlá, ktorými sa riadia.

Vedie nás k oddeleným účtom individualizmus alebo nedôvera v partnerove schopnosti?

– Príčinou nezhôd pre peniaze často nie sú ani tak peniaze samotné, ako skôr obavy alebo nedostatok dôvery. Napríklad muž, ktorý chce mať prehľad o každom eure, ktoré jeho žena utratí, môže takto dávať najavo nedôveru voči jej schopnostiam hospodáriť s rodinným rozpočtom. Na druhej strane žena, ktorá sa sťažuje, že jej manžel nevie šetriť, môže vyjadrovať obavu, že nebudú mať dostatočnú rezervu na nepredvídateľné výdavky.

Nesieme si to so sebou od detstva?

– Vzťah k peniazom ovplyvňuje aj prostredie, z ktorého partneri pochádzajú. Keď sme z rodiny, v ktorej sa s peniazmi vedelo dobre hospodáriť, vieme to aj my. Ak sme zažili v detstve nedostatok a chýbali nám základné veci, vyvinie sa u nás strach o peniaze a narušený vzťah k nim.

Čo signalizuje spoločný účet?

– V ideálnom prípade, keď sa partneri rozprávajú o tom, ako by radi použili peniaze a hovoria o nich otvorene, ide o vzájomný rešpekt a dôveru. Napríklad sa dohodnú, že každý z nich môže minúť určitú sumu bez toho, aby to spolu museli prebrať.


Čo je z hľadiska financií pre partnerstvo dôležité?

››› Aby peniaze partnerstvu slúžili. Nestačí sa s nimi naučiť iba hospodáriť, je potrebné sa o nich naučiť otvorene rozprávať, aby ste predišli nedorozumeniam a hádkam.

››› Súčasťou rozhovoru by malo byť opísanie vášho postoja k peniazom, ktorý ste nadobudli od rodičov. Vzájomným pochopením prostredí, v ktorých ste vyrastali, si viete ujasniť, aký bude váš spoločný postoj k nim.

››› Prejavovať si vzájomnú úctu tak, že sa informujete o príjmoch a väčších výdavkoch. Ak tieto veci pred partnerom tajíte, je dosť pravdepodobné, že podkopete vzájomnú dôveru a narušíte váš vzťah.

››› Hospodáriť s financiami môže iba jeden z manželov, no môže byť prínosné, keď si tú úlohu partneri rozdelia. Môžete si podeliť, kto si čo vezme na starosť. Kľúčové je stále sa o všetkom navzájom informovať, lebo tvoríte tím, ktorý spolupracuje.

››› Zostaviť si rodinný rozpočet a mať prehľad o príjmoch a výdavkoch. Tak si nastavíte systém hospodárenia a vždy viete, ako s financiami stojíte.


5 rád, ako sa nestratiť vo výdavkoch

Radí Marián Geroč, finančný odborník Partners Group SK

1. Odkladajte si bločky a evidujte každý nákup. Vyvarujete sa utrácaniu peňazí za zbytočnosti. Zistíte, koľko ste minuli na nevyhnutné veci a koľko na tie, bez ktorých sa zaobídete.

Odkladajte si bločky a evidujte každý nákup. 3 obrázky vo fotogalérii Odkladajte si bločky a evidujte každý nákup.

2. Plánujte. Veľa domácností vie, koľko zarobí, ale netuší, koľko minie. Alebo vie, že minie všetko, no netuší na čo. Ak chce rodina ekonomicky prosperovať, musí finančne plánovať.

3. Tvorte rezervy. Základné pravidlo je neminúť všetko, čo zarobíte. Ak ich tvoriť neviete, buď musíte zvýšiť príjem, alebo sa naučiť žiť pod úrovňou svojich príjmov.

4. Pri dlhodobom odkladaní aspoň 10 % z príjmov sa vyhnete základným problémom. Ak dokážete odkladať 30 % a viac, nebudete mať finančné problémy.

5. Odkladajte si vždy najskôr pre seba a rodinu, až potom utrácajte za všetko ostatné.

Tlačiť Diskusia