Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Halina Pawlowska pozná asi 130 druhov diét, ale pozrite, ako je na tom so svojou postavou: Uff, má to ťažké

18.01.2018 Lenka Májiková

Halina Pawlowská (62) sa svojimi knižkami snaží ženy rozosmiať, aj keď v ich živote práve nejde všetko podľa plánu. Čo je nové v tom jej a na čo je najviac hrdá?

Halina Pawlowska 6 obrázkov vo fotogalérii Halina Pawlowska

Roky ste sa objavovali na televíznej obrazovke. Je vám teraz bližšie prihovárať sa ľuďom cez stránky kníh?

– Za ideálne považujem, keď môžem vystupovať v televízii a v rozhlase a tam čítať alebo rozprávať, čo som napísala... Bytostne sa považujem za autorku. Teraz je v móde hovoriť, že najdôležitejšie je byť sama sebou, tak ja som sama sebou, keď hľadám tie správne slová na vyjadrenie svojich pocitov a myšlienok. Keď sa hrbím nad počítačom, až mám kŕče v rukách a bolí ma chrbát. To je základom každej mojej práce. Či už som v televízii, píšem scenár alebo vystupujem po celej republike i na Slovensku so svojou one woman show.

 

Píšete so značnou dávkou nadhľadu. Po kom máte svoj typický zmysel pre humor?

– Moja matka sa smiala rada, ale seba brala dosť vážne. A otec by sa sám sebe nezasmial ani za nič. Obaja ma milovali, ale ja si napriek tomu myslím, že moja túžba robiť si zo seba srandu vznikla preto, aby som unikla ich egocentrizmu. Moji rodičia boli dominantní, ctižiadostiví a za- hľadení do seba. Napriek tomu to boli tí najláskavejší ľudia na svete.

Poviedky plné lásky a absurdných životných situácií v slovenčine ste mohli nájsť aj Novom Čase pre ženy č. 16. 6 obrázkov vo fotogalérii Poviedky plné lásky a absurdných životných situácií v slovenčine ste mohli nájsť aj Novom Čase pre ženy č. 16.

 

Kedy ste sa na sebe naposledy schuti zasmiali?

– Keď sa prejavilo, ako zle vidím do diaľky a určite by som potrebovala okuliare. Išla som so synom poľnou cestou, ktorá vedie od našej chalupy na cintorín, a obdivovala som prírodu. Hovorila som mu: „Pozri, ako nádherne pučí tráva, ako kvitnú stromy... pozri, tam je koník!“ A môj syn povedal: „To je zadok nášho suseda!“ A mal pravdu. Náš sused mal na sebe hnedý pracovný overal a ryl niečo v zemi...

 

Prečo nás ženy tak baví čítať o patáliách iných žien?

– Preto, že naše patálie bývajú veľmi podobné. Väčšina z nás žien sa niekedy nešťastne zamilovala a túži po veľkej láske a vzrušení, väčšinu z nás hnevajú naši pubertiaci a väčšina chce vyzerať pekne a niekedy máme pocit, že sa nám nič nedarí. Tak preto.

 

Do akej miery vás pri písaní inšpirujú vlastné zážitky?

– Vždy ma inšpirujú moje pocity, spomienky a tiež fantázie... dohromady je to taký kokteil. Píšem všetko, čo sa mi pokojne mohlo stať, ale možno sa mi to stalo trochu inak. Na túto otázku rada odpovedám bonmotom: To hnusné, o čom píšem, to sa mi stalo. To pekné som si vymyslela.

 

Jednou z vašich najznámejších je knižka Díky za každé nové ráno, ktorá bola aj úspešne sfilmovaná. Zmenili sme sa my ženy vo vašich očiach od čias hrdinky Oľgy?

– Myslím, že ženy sa objektívne oveľa viac osamostatnili. Teraz už nehovoria: „Som chúďatko, žijem úplne sama.“ Hovoria: „Som single a vyhovuje mi to...“ Ale nie som si istá, že je to úplne pravda.

 

Musí žena dozrieť na to, aby vzťahy s mužmi vedela brať s nadhľadom?

– Myslím, že pre dobrý vzťah s mužom je nutné pochopiť, že muži sú naozaj iní ako ženy. A že nie je dobré meniť ich na svoj obraz. Mne k pochopeniu mužov veľmi pomohlo, keď sa mi narodil syn. Zrazu som mala doma malého človeka, ktorého viac ako hračky zaujímal skrutkovač a zásuvka, ktorý radšej mlčal ako hovoril, ktorý stále potrebuje, aby som ho milovala, ale keď mi chce vyznať svoju lásku, tak do mňa štuchne... Muži sú prosto z Marsu a ženy z Venuše a na to sa nesmie nikdy zabudnúť.

Producent Karol Czaban, ktorý je aj tvorcom Banánových rybičiek, sa stal po manželovej smrti jej priateľom. 6 obrázkov vo fotogalérii Producent Karol Czaban, ktorý je aj tvorcom Banánových rybičiek, sa stal po manželovej smrti jej priateľom.

Ovdoveli ste po 35-ročnom manželstve. Čo podľa vás nesmie chýbať v šťastnom vzťahu?

– Mám jednoduchú odpoveď. Láska. Rešpekt. Smiech.

 

Máte teraz nejakú novú lásku?

– Mám pekný vzťah s mužom, ktorého poznám už dlho, a ktorý ma mal vždy rád.

 

Žijete podľa toho, aby ste sa niekomu páčili, alebo sa riadite vlastným pocitom?

– Oh! Vždy ide o môj pocit, ale ideálne je, keď sa k tomu ešte aj niekomu páčim!

 

Nie ste po rokoch unavená z toho, že mnohým sa zdá, že majú právo vás hodnotiť, keď ste známa?

– Najviac mi prekáža, keď mňa, vyslovene zrelú ženu, hodnotia spolu s mladými kráskami. Nenapíšu: „Halina napísala tridsať kníh...“ Napíšu: „Halina má minimálne o 30 kíl viac...“

 

Raz o vás píšu, že svoju postavu neriešite, potom zas, že áno. Ako to teda je?

– Otázku, či riešim svoju váhu, dostávam asi 30 rokov. Čo mám na ňu odpovedať? Že poznám asi stotridsať druhov diét, že viem, ako sa to skončí, že sa každú chvíľu razí nová diétna teória, že občas sa snažím schudnúť a občas sa na to vykašlem. A že čím som staršia, tým viac viem, že najdôležitejšie je zdravie.

Halina Pawlowska 6 obrázkov vo fotogalérii Halina Pawlowska

 

Vaše knihy sú aj o snahe žien páčiť sa mužom. Hovorí sa, že ženy sa nefintia preto, aby sa páčili im, ale aby sa porovnávali s inými ženami.

– Myslím, že ženy sa fintia, aby sa páčili samy sebe. Keď v pohľade iných žien vidia, že sa im to fintenie podarilo, že im to pristane, tak sa im zvýši sebavedomie a sú oveľa príťažlivejšie aj v očiach mužov.

 

Podľa vás vraj všetky ženy majú komplexy, aj tie krásne. Čím to je?

– Každá žena chce byť ešte dokonalejšia. Poznám asi dve vychýrené krásavice. Obe sa boja zostarnúť a obe majú strach, aby nepôsobili, že sú hlúpe. Prosto, majú komplexy! Minule mi niekto povedal, že pozeral reprízu Banánových rybičiek a že som tam bola pred tými 15 rokmi nesmierne krásna. Tiež som si to pozrela a skutočne som sa i ja sama sebe páčila a v tej chvíli mi došlo, že vtedy mi ani len vo sne nenapadlo, že by som vyzerala dobre. Bola som sústredená na svoje rozštiepené končeky vlasov a tučné boky.

 

Vaša matka vás vraj v detstve veľmi nechválila. Chválite vy svoju dcéru?

– Svoju dcéru, samozrejme, chválim, ale veľmi to nepreháňam. Občas sa mi zdá, že som kritický pohľad mojej mamy nielenže podedila, ale že ho uplatňujem i sama na seba.

S dcérou Natáliou (36) 
žijú v spoločnej domácnosti. 6 obrázkov vo fotogalérii S dcérou Natáliou (36) 
žijú v spoločnej domácnosti.

 

Nikdy ste sa neodsťahovali od rodičov a s deťmi teraz bývate vo viacgeneračnom dome. Ako spolu môžu fungovať tri generácie?

– Myslím, že to je to najúžasnejšie, čo sa mi podarilo. Že spoločne jeme, radujeme sa, bojíme sa o seba, i spoločne prežívame unáhlený dej našich dní.

 

Neleziete si občas na nervy?

– Samozrejme, že áno. To k láske patrí. Vyhovuje mi nemyslieť na seba, ale starať sa, či bude môj obed chutiť i synovi, i priateľom, i zaťovi a hlavne môjmu vnukovi. Každý deň chcem niekomu doma urobiť radosť. A myslím, že rozširujú moje obzory. Nemusím sa s kamarátkami vo svojom veku baviť len o chorobách, ale riešim, ktoré materské školy sú najlepšie, kde zohnať oblek pre štíhleho mladíka alebo ako uľahčiť pohyb svojej 90-ročnej svokre... A či nemám niekedy starosti? Tá radosť to vždy vykompenzuje. 

 

Prezradila o sebe

✔ Ktorý vek ste mali najradšej?

– Veľmi sa mi páčilo obdobie od štyridsať do päťdesiatpäť. Už všetko viete, všetko máte, užívate si...

 

V čom je iné byť matkou a babičkou?

– Nestarám sa veľmi do výchovy. Vnuka milujem, ale zodpovednosť za jeho výchovu, zdravie a šťastie nesú jeho rodičia.

 

Ako by ste chceli, aby sa raz váš vnuk správal k ženám?

– Chcela by som, aby bol dvorný a zábavný. Jemný, ale pritom mužný...

Tlačiť Diskusia (6)