Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chystáte sa kúpiť víkendovú chalupu? 6 dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, než si ju obstaráte

13.02.2018 Jana Vrbová

Túžite po pracovnom týždni vyraziť za oddychom do prírody? Možno nastal správny čas uvažovať nad vlastnou chatou.

Trh ponúka aj zaujímavé investície do luxusných apartmánov. 4 obrázky vo fotogalérii Trh ponúka aj zaujímavé investície do luxusných apartmánov.

Po útlme v 90. rokoch je chalupárčenie znovu na vzostupe. Mnohé lokality ožívajú a prichádza nová vlna chatárov. Poradíme vám, čo všetko brať do úvahy pri kúpe vášho „druhého domova”.

1 Atraktívna lokalita

Medzi najlepšie lokality na Slovensku patria podľa portálu Nehnuteľnosti.sk Vysoké a Nízke Tatry a ich lyžiarske centrá. V týchto lokalitách vyrástli v posledných rokoch viaceré apartmány na investovanie so správou a s manažmentom ubytovania, čo je výhodou pre tých, ktorí chcú svoju chatu aj prenajímať. Ďalšími obľúbenými lokalitami sú Záhorie, Malé Karpaty, Myjavské kopanice, Orava alebo Slovenský raj Načerpať novú energiu. Práve na to slúžia chalupy obklopené zeleňou. 4 obrázky vo fotogalérii Načerpať novú energiu. Práve na to slúžia chalupy obklopené zeleňou.

2 Využitie

Pred kúpou si položte základnú otázku: Aké máte s vašou chalupou plány? Chcete ju využívať len vy s rodinou alebo rozmýšľate, že budete nehnuteľnosť aj prenajímať? V prípade, že to beriete ako investíciu, chalupa či apartmán by mala byť v atraktívnej lokalite poskytujúcej služby, ideálne celoročne. Váš výnos sa zvýši, ak je v blízkosti lyžiarske stredisko, ktoré poskytuje aj v lete dostatok možností na aktívny odpočinok. Plusom sú aj kúpele a wellness.

3 Vzdialenosť

Veľmi dôležité je, aby chata či chalupa bola dostupná v rozumnom čase z miesta trvalého bydliska. Z praktického hľadiska by to mala byť lokalita v dojazde do 2 hodín od domu. Rátajte s tým, že čím väčšia je vzdialenosť, tým sa znižuje počet vašich návštev na chate. Ak ju chcete využívať každý víkend, určite nebudete chcieť stráviť pol dňa cestou v aute.

  Chalupa by mala byť v dostupnej vzdialenosti od vášho bydliska. 4 obrázky vo fotogalérii Chalupa by mala byť v dostupnej vzdialenosti od vášho bydliska.

4 Technický stav

Faktorom ovplyvňujúcim cenu je technický stav nehnuteľnosti. Najmä pri rekreačných nehnuteľnostiach, ktoré nie sú využívané celoročne. Chaty cez zimu mrznú, nie sú pravidelne vetrané a prípadné konštrukčné chyby sa prejavia rýchlejšie a výraznejšie. Dôležité je aj vybavenie nehnuteľnosti - či má vodu, žumpu, elektrinu, prípadne celoročnú dostupnosť autom.

 

5 Cena

„Neexistuje niečo ako priemerná cena rekreačných nehnuteľností,“ hovorí Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Na Slovensku je tento segment reprezentovaný najmä chatami (chalupy, vidiecke domy). Ceny sa porovnávajú veľmi ťažko, pretože pri bytoch sú ukazovateľom napríklad štvorcové metre, pri chalupe rozloha nezohráva podstatnú úlohu. Môžeme vidieť akurát absolútnu cenu, ktorú ovplyvňujú lokalita, štandard a vybavenie.“ Preto rátajte s tým, že inú cenu majú chaty na brehu jazera alebo na svahoch lyžiarskych centier, kde je výrazným benefitom poloha. Na druhej strane cenového spektra sú staršie chaty a chalupy na samotách s horšou dostupnosťou a mimo hlavných turistických centier. V takýchto prípadoch sa predajná cena pohybuje na úrovni 6- až 7-tisíc eur. „Ceny rekreačných nehnuteľností sa nemenia tak dramaticky ako ceny bytov či domov. Z dlhodobého hľadiska môžeme pozorovať mierny rast priemernej ceny. Vzhľadom na rôznorodú štruktúru ponuky môžeme tento segment označiť skôr za dlhodobo stabilný,“ uvádza Martin Lazík.

  Kto by nechcel stráviť zimu v horách na chalupe? 4 obrázky vo fotogalérii Kto by nechcel stráviť zimu v horách na chalupe?

6 Financovanie

Ak ste sa už rozhodli pre kúpu vysnívanej chalupy, prichádza na rad jej zafinancovanie. Niektoré banky poskytujú hypotekárny úver aj na rekreačné nehnuteľnosti. „Nutné je však dodať, že len okolo 50 % z kúpnej ceny,“ uvádza Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Výška prefinancovania závisí od typu kupovanej nehnuteľnosti, jej polohy a perspektívy. Pri financovaní sa, samozrejme, používa aj hotovostná alternatíva alebo využitie americkej hypotéky so založením primárneho bývania – bytu či domu v meste. Výhodou je, ak sa kupuje tradičný rodinný dom v obci na rekreačné účely. Tam by nemal byť problém s financovaním takmer žiadny. 

Tlačiť Diskusia