Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chcete si zariadiť byt v hipsterskom štýle? 7 tipov, s ktorými to zvládnete, bod 6 je najdôležitejší

18.01.2018 Jana Vrbová

Jeho základom je boj proti konzumu, aj preto v ňom vyhráva originalita, kreatívne nápady a vtipné detaily.Jeho základom je boj proti konzumu, aj preto v ňom vyhráva originalita, kreatívne nápady a vtipné detaily.

Hipsterský štýl obľubujú hlavne mladí ľudia. 4 obrázky vo fotogalérii Hipsterský štýl obľubujú hlavne mladí ľudia.

Pojem hipster sa pôvodne spájal s ľuďmi, ktorí počúvali nezávislú hudbu, mali radi undergroundové umenie či alternatívny film. Spoznať hipsterov nebolo ťažké, nikdy nesplývali s davom, vynikali netradičným módnym vkusom alebo účesom. V tomto duchu vyznávali pre väčšinovú spoločnosť aj netradičné hodnoty, konzum im bol proti srsti, rovnako ako všeobecne uznávané ideály krásy. V súčasnosti je to horúci módny trend, treba však za ním vidieť aj jeho podstatu, nielen bezduchú pozlátku. Je to štýl určený pre ľudí, ktorí svoje zarobené peniaze radšej minú na nemateriálne veci, ako sú napríklad cestovateľské zážitky a dobré jedlo, než by sa obklopovali na mieru navrhnutým interiérom zariadeným luxusnými materiálmi a dizajnovými kusmi nábytku.

 

Steny

Nechávajú sa odhalené až na základný konštrukčný materiál, ako je tehla, liaty betón, porobetónové tvárnice či panely. Tieto úpravy sa týkajú aj stropov, ktoré sa odhaľujú až na statickú konštrukciu – drevené trámové stropy, miniklenbičky či liate betónové stropy, na ktorých vidno ešte stopy po debnení. Toto všetko sa maximálne upraví priehľadným protiprašným náterom. Tehlovým stenám pristane aj zjednocujúci biely náter, pri ktorom lepšie vynikne tehlový raster a jeho štruktúra.

Tehlové steny: S bielym náterom zvýrazníte ich štruktúru. 4 obrázky vo fotogalérii Tehlové steny: S bielym náterom zvýrazníte ich štruktúru.

 

Podlahy

Používajú sa masívne smrekové fošne, prípadne iné lacné svetlé drevo, napríklad z rozobratých europaliet. Pokiaľ však máte k dispozícii pôvodné dubové alebo bukové parkety, nie je nič jednoduchšie, ako ich prebrúsiť a nalakovať. Ak nemáte financie na drevo, namiesto laminátu zvoľte radšej veľkoplošné a ľahko udržiavateľné kaučukové podlahy, korok či linoleum vo výraznej farbe – čiernej, žltej, červenej...

 

Nábytok

Hipsterské interiéry sú zariadené veľmi striedmo. Dôraz sa kladie na funkčnosť, preto býva posteľ veľakrát abstrahovaná len na pohodlný matrac. Kuchynská linka môže byť plne funkčná aj napriek tomu, že je poskladaná z viacerých kusov rôznych skriniek kúpených v bazári alebo zdedených po babke. Ak sa niečo nedá zohnať, na rad príde vlastnoručná výroba, napríklad nábytok z europaliet či redizajn a nové nátery starých skriniek. Zariadenie môžete doplniť solitérom v podobe dizajnového kresla alebo stoličky.

 

Dekóracie

V tomto štýle dostáva priestor aj irónia, najmä v podobe doplnkov. Miesto si tu nájdu obrazy od majiteľových kamarátov, úlovky z ciest v podobe pohľadníc a fotiek nalepených na stene namiesto tapety. Z parožia po dedkovi môže byť funkčný vešiak, z háčkovanej dečky po babke zas štýlové tienidlo na lampu. Na vankúšoch často nájdeme významné osobnosti či mottá.

 

Obklady

Populárne sú biele obkladačky so sivou špárovačkou, ktoré nájdete nielen v kúpeľni, ale aj za kuchynskou linkou. Často sa využíva aj vodovzdorný náter.

 

Bicykel

Správny hipsterský interiér spoznáte podľa toho, že majiteľ zásadne neparkuje svoj bicykel v pivnici, kočikárni či inom spoločnom nebytovom priestore, ale priamo v obývačke.

Nevyhnutný bicykel: Je nielen obľúbenou dekoráciou, ale aj využívaným dopravným prostriedkom. 4 obrázky vo fotogalérii Nevyhnutný bicykel: Je nielen obľúbenou dekoráciou, ale aj využívaným dopravným prostriedkom.

 

Industriálne prvky

Úžasným zdobným prvkom v interiéri môže byť aj elektroinštalácia, ktorá nie je zasekaná v stenách, ale vedená po povrchu.

 

Rada na záver

Do interiéru v tomto štýle nepatrí televízor. Ak sa bez neho nezaobídete, schovajte ho do otváracej skrinky alebo ho nahraďte projektorom.

Šmrncnuté retrom: Nájdete tu aj prvky eklekticizmu či kúsky nábytku z 80. rokov. 4 obrázky vo fotogalérii Šmrncnuté retrom: Nájdete tu aj prvky eklekticizmu či kúsky nábytku z 80. rokov.

Tlačiť Diskusia