Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máme problém s počatím dieťaťa: Dajú sa pohlavné orgány ovplyvniť výživou? Bukovský má jasnú odpoveď

22.01.2018 KaD

Hoci som len tridsiatnik, mám zväčšenú prostatu.

Aj mladí ľudia majú zdravotné problémy. Aj mladí ľudia majú zdravotné problémy.

➥ Vraj sú na to vhodné rajčiny a nevhodné mliečne výrobky. Manželka, tiež tridsiatnička, má vraj nedostatok ženských hormónov. Aj tie, ako som niekde čítal, môžu byť ako fytoestrogény v niektorých potravinách, v sóji či cesnaku. Máme jedno dieťa a priali by sme si ďalšie.

Michal (32)

Odpovedá MUDr. Igor Bukovský:

Zväčšená prostata v mladom veku najčastejšie súvisí s nadváhou, obezitou alebo s chronickým zápalom. Ak nemáte nadváhu, mali by ste ísť na urologické vyšetrenie. Tam by mali pátrať po možnej infekcii prostaty. Ak bude vyšetrenie pozitívne, treba infekciu preliečiť antibiotikami. Ak je prostata bez infekcie, odporúčam zo svojej stravy vylúčiť kravské a iné živočíšne mlieka v každej podobe. Obsahujú hormonálne rastové faktory (napr. IGF-1), ktoré podporujú rast a delenie buniek, čo je síce super pre teliatka a jahniatka, ale nie je to užitočné pre už zväčšenú mužskú prostatu. K tomu odporúčam nasadiť našu Protizápalovú kúru, detailne je opísaná v mojej knihe pre ženy alebo bezplatne v PDF formáte na našej stránke encyklopedia.akv.sk.

Okrem toho: 1) Áno, paradajky po tepelnej úprave prospievajú zdraviu prostaty, takže 3- až 4-krát týždenne jedzte paradajkové jedlo.

2) Zjedzte denne za hrsť tekvicových semienok, majú preukázateľne pozitívny a rýchly účinok na prostatu. 3) Kvalitný prípravok s obsahom štandardizovaného extraktu z rastliny saw palmetto (serenoa plazivá) tiež pomáha. 4) Dajte si vyšetriť hladinu vitamínu D v krvi a v prípade deficitu postupujte podľa našej spomenutej stránky alebo knihy pre ženy.

Čo sa týka vašej pani manželky: obávam sa, že žiadne fytoestrogény z potravín nepomôžu upraviť akúkoľvek hormonálnu dysbalanciu. Musela by jesť niekoľko kilogramov suchej sóje denne (kto by to robil?!) alebo užívať nejaké koncentráty (neodporúčam). Konzultácia s dobrým gynekológom, prípadne endokrinológom bude užitočnejšia. Veď ak už máte jedno dieťa, viete, že druhé je veľmi reálne tiež – úprimne vám držím palce! 

Máte otázky o tom, čo, kedy a ako jesť, aby ste sa cítili fit a vo forme? Nedarí sa vám schudnúť či pribrať? Máte problémy s trávením? Napíšte expertovi MUDr. Igorovi Bukovskému a odpovede si prečítajte každý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail katarina.dobrovodska@ringier.sk.

Tlačiť Diskusia