Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po 40-ke som prvýkrát dostala mykózu a neviem sa jej zbaviť! Gynekológ radí: TOTO je kľúč k úspechu

12.02.2018 KaD

Keď som bola mladšia, bola som úplne fit aj tam dolu.

Mykóza vie znepríjemniť život. Mykóza vie znepríjemniť život.

No po štyridsiatke som prvý raz dostala vaginálnu mykózu a neviem sa jej zbaviť. Prečo vzniká a ako sa dá liečiť tak, aby sa mi už nevrátila? Veľmi ma to svrbí...

Petra, 45

Odpovedá gynekolog MUDr. Kotek: 

Mykotická infekcia pošvy sa vyskytne u každej ženy aspoň raz v živote a u malej skupiny žien (5 - 8%) sa opakuje. Ochorenie je nepríjemné svojimi prejavmi - svrbením, bolesťou, podráždením, začervenaním a charakteristickým tvarohovým výtokom. Spôsobuje ho kvasinka z rodu Candida. Tá má dve životné formy: ovoidnú nepatogénnu a vláknitú patogénnu.

Ovoidná kvasinka je pod kontrolou ľudskej imunity. Ak sa spod kontroly vymkne, premení sa na vláknitú formu, ktorá spôsobuje ťažkosti. Ovoidná forma sa nachádza asi u 30 % žien ako súčasť pošvovej flóry. Tieto ženy nemajú problémy.

K premene ovoidnej fromy na vláknitú prispievajú mnohé fakory:

zmena pH prostredia,

mikrotrhliny v epiteli,

pomnoženie iných baktérií

a najmä hladina estrogénov.

Kľúčovú úlohu v rozvoji zápalov pošvy hrajú estrogény.

U malých dievčat a v postmenopauze sa kandidová vaginitíta takmer nevyskytuje. Preto ak má žena viac estrogénov, alebo ak je pomer estrogén /gestagén v prospech estrogénov (pri anovulačných cykloch, začínajúcich po 35. roku života), môže sa mykotická infekcia vyskytovať častejšie a aj sa opakovať.

Pošvovú flóru reguluje Laktobacil, ktorý v pošve vytvára kyslé pH (normál 4,0 – 4,4), čím bráni rozmnožovaniu iných patogénnych baktérií. Pri vzostupe pH dochádza k pomnoženiu iných baktérií s následnými trhlinkami v epiteli pošvy. Tým sa aktivujú špecifické receptory, ktoré prilákajú biele krvinky, aby zničili kvasinky a baktérie. Ak sa po vyliečení kvasinkovej infekcie nezníži signál z receptorov (privolávajú biele krvinky), dochádza k prehnanej imunologickej reakcii, ktorá sa prejavuje rovnako ako kvasinková infekcia – svrbenie, pálenie, začervenanie a podráždenie. Dá sa to prirovnať k alergii na kvasinky.

Už dosť dlho máme k dispozícii účinné antiinfekčné lieky, ale pre rezistenciu prestávajú byť účinné. Kľúčom k úspechu liečby pálenia a svrbenia v pošve je rozpoznať, či ide o ťažkosti spôsobené kvasinkou, alebo o alergiu na kvasinku. V prvom prípade pomôže gynekológ, v druhom imunológ. Dobrá správa pre ženy je, že erudovaný lekár vám vie pomôcť. 


Chcete sa poradiť o gynekologických ťažkostiach? Trápi vás nepravidelné krvácanie, bolesti, výtok, návaly tepla? Chcete vedieť viac o rôznych ženských ochoreniach? Potrebujete informácie aj zo sexuálnej oblasti? Napíšte expertovi, gynekológovi MUDr. Miroslavovi Kotekovi z ambulancie Gynkomed, a odpovede si prečítajte každý druhý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail katarina.dobrovodska@ringier.sk.

Tlačiť Diskusia (1)