Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Wow, tento domček vás nadchne! Pozrite sa, ako úžasne sa majiteľka pohrala s farbami: Tu zlá nálada nehrozí

13.06.2018 living4media

Je všeobecne známe, že farby dokážu zlepšiť náladu. Bea však túto skutočnosť povýšila na ešte vyšší level.

Bea miluje farby. 20 obrázkov vo fotogalérii Bea miluje farby.

Bývalí majitelia 40 rokov takmer nič nezmenili. Interiér 3-podlažného domu v holandskom Leeuwardene bol zakonzervovaný pod vrstvou ponurých tapiet a podláh z linolea. Akoby dom každým dňom čakal na prebudenie, obnovu jeho skutočnej krásy.

Aj vchodové dvere naznačujú, že domáci milujú farebnosť. 20 obrázkov vo fotogalérii Aj vchodové dvere naznačujú, že domáci milujú farebnosť.

Vonkajšok je v neutrálnych farbách. 20 obrázkov vo fotogalérii Vonkajšok je v neutrálnych farbách.

Kto tu býva

Bea a Remon žijú v holandskom meste Leeuwarden a majú dvoch synov - Sema a Silvijna.

Antikorové spotrebiče sa miešajú s tými farebnými v štýle retro. 20 obrázkov vo fotogalérii Antikorové spotrebiče sa miešajú s tými farebnými v štýle retro.

Aj kávovar je sýtej farby. 20 obrázkov vo fotogalérii Aj kávovar je sýtej farby.

Sami prerábali

Noví majitelia, ktorí verili v mágiu farieb, sa však s radosťou pustili do práce. „Aby sme ušetrili, presťahovali sme sa sem ešte pred ukončením rekonštrukcie. Väčšinu prác sme napokon aj tak spravili sami,“ zaspomína si Bea. „Len realizácia samotných podláh trvala celé týždne. Veď si len predstavte, koľko času zaberie odstránenie linolea a brúsenie a natieranie pôvodnej podlahy s rozlohou 180 m².“

V priestore dominujú svetlé odtiene v kontraste s farebným nábytkom. 20 obrázkov vo fotogalérii V priestore dominujú svetlé odtiene v kontraste s farebným nábytkom.

Police sú biele, aby vynikli doplnky. 20 obrázkov vo fotogalérii Police sú biele, aby vynikli doplnky.

Biela ako základ

„Od začiatku sme vedeli, že biela bude dokonalým podkladom pre kúzlenie farebnými doplnkami,“ vysvetľuje Bea. Svetlé steny a podlaha navyše celkovo podporili svetlo, ktoré sa sem každé ráno prediera cez veľké okná. „Každé naše bývanie bolo o výrazných farbách. V skutočnosti neexistuje farebná kombinácia, ktorá by sa mi nepáčila,“ zamyslí sa Bea a dodá: „Nové či staré... Hlavne nech je to farebné!“

Prechod z interiéru do exteriéru je príjemne plynulý. 20 obrázkov vo fotogalérii Prechod z interiéru do exteriéru je príjemne plynulý.

Červený koberec na schodoch kričí už od vstupných dverí. 20 obrázkov vo fotogalérii Červený koberec na schodoch kričí už od vstupných dverí.

Aj čierna sa priživila

Od výraznej červenej, zelenej až po fialovú a oranžovú, to všetko tu nájdete vo vybraných kúskoch nábytku či doplnkov. Fialové sú vstupné dvere do domu oproti červenému schodisku, fialové je aj dizajnové kreslo Tulip Chair navrhnuté dizajnérom Pierrom Paulinom. No a väčšinu týchto farebných formácií akoby v priestore ukotvili čierne detaily. Dokonalým príkladom je kozub v obývacej izbe.

Vďaka čiernej si kozub v bielom priestore ihneď všimnete. 20 obrázkov vo fotogalérii Vďaka čiernej si kozub v bielom priestore ihneď všimnete.

Nákup z druhej ruky

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no je tu kladený veľký dôraz na dizajn. „Ak ste otvorení nákupom z druhej ruky, ani dizajnérske kúsky nemusia byť nevyhnutne drahé,“ radí Bea všetkým, ktorí nechcú svoj rozpočet zruinovať a sú ochotní nakupovať aj na blších trhoch, bazároch či cez internet.

Dizajnérske kúsky z druhej ruky nie sú drahé. 20 obrázkov vo fotogalérii Dizajnérske kúsky z druhej ruky nie sú drahé.

Z prvej výplaty

Aj antikorové pozadie spotrebičov v malej praktickej kuchyni dopĺňa, ako ináč, výrazne oranžová chladnička. V jedálni sú pre Beu najväčšou srdcovkou červené stoličky z dielne holandského dizajnéra Willena Hendrika Gispena, pretože ich kúpila za prvú výplatu. Ďalšia žiarivo červená stolička sa nachádza v pracovni oproti veľkej mape sveta. Tá veľmi jednoznačne poukazuje na ďalšiu vášeň rodiny – cestovanie.

Pracovňa je vzdušná, dominuje jej červená stolička a mapa sveta. 20 obrázkov vo fotogalérii Pracovňa je vzdušná, dominuje jej červená stolička a mapa sveta.

Aj malé doplnky hýria farbami. 20 obrázkov vo fotogalérii Aj malé doplnky hýria farbami.

Nuda v spálni, veselo v kúpeľni

Len spálňa je prekvapivo jednoduchá, prevažuje čierna s bielou, akcent sem vnáša iba deka z Mexika. Naopak, všetky farby dúhy nájdete na mozaike v kúpeľni. „Vždy, keď sem ráno vojdem, som razom veselá,“ nadhodí Bea a jej úsmev je dôkazom, že to myslí vážne.

Čierno-bielu v spálni  vyvažuje farebná deka. 20 obrázkov vo fotogalérii Čierno-bielu v spálni vyvažuje farebná deka.

Veľa vecí ešte čaká na dokončenie

Starý dom má však aj svoje nevýhody. Po rokoch bude treba znova oprášiť náter na podlahe a tou najväčšou výzvou je kúrenie. „V zime tu nie je nikdy dostatočne teplo, čo je nepríjemné zvlášť pre deti,“ priznáva Bea. Pravdepodobne bude treba dom zatepliť, čo bude pomerne nákladné. Napriek tomu rodina nikdy ani len na sekundu neoľutovala kúpu domu. A niet sa im veru ani čo čudovať... 

Farebné obkladačky lemujú vaňu. 20 obrázkov vo fotogalérii Farebné obkladačky lemujú vaňu.

Hra farieb je najviac výrazná práve v kúpeľni. 20 obrázkov vo fotogalérii Hra farieb je najviac výrazná práve v kúpeľni.

 

Bea radí

Ako to s farbami neprestreliť

■ Steny a podlahy musia byť v bielej alebo krémovej farbe.

■ Pestré farby voľte len na doplnkoch a menších kusoch nábytku.

■ Nakupujte len predmety, ktoré sú farebné, no zároveň praktické.

 

3 nápady na ukradnutie:

Dažďová voda

Šikovne riešená odkvapová rúra s nádržkou ponúka v záhrade závlahovú vodu. Bea si zvolila nádržku, ktorá je priamo napojená na odkvap, pričom sa do nej zmestí aj malá krhlička. Dažďová voda 20 obrázkov vo fotogalérii Dažďová voda  

Farebný náter

Máte chuť na exkluzívny solitér? Skúste to pomocou farieb. Stačí dať nový náter jedinému kúsku nábytku, ktorý na seba ihneď upriami pozornosť. Oranžová, zelená, modrá – je to na vás.

Farebný náter 20 obrázkov vo fotogalérii Farebný náter

Deliaca stena

Bea to v priestrannej kúpeľni vymyslela veľmi účelne. Sprchovací kút je ukrytý za deliacou stenou s dvoma umývadlami, priestor pritom dokonalo prepájajú veselé farebné obkladačky.

Deliaca stena 20 obrázkov vo fotogalérii Deliaca stena

Tlačiť Diskusia