Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vysiela váš organizmus varovné signály? Urobte si rýchly test a možno sa dozviete nepríjemnú pravdu

16.05.2018 Jarmila Čahojová

Zisťovali sme, prečo je zázračné vitamínové trio B, C a D pre ženy na jar také dôležité. Viete, na čom ste?

Počas jari sú najdôležitejšie vitamíny B,C a D. 2 obrázky vo fotogalérii Počas jari sú najdôležitejšie vitamíny B,C a D.

Po zime je naše vitamínové konto v mínuse, pretože telo nestíhalo spracúvať vitamíny. Je najvyšší čas napraviť to a doplniť si zásoby! Ktoré vitamíny teraz obzvlášť potrebujeme? Odborníci odporúčajú predovšetkým vitamíny B, C a D. Pomáhajú zlepšovať výkonnosť, dodávajú energiu a chránia nás pred chorobami. Poďme teda na to.

1 Vitamín B – energia vo fázach stresu

Ste stále unavené a vyčerpané, napriek tomu, že ste spali dosť dlho? A stáva sa vám aj, že často na veľa vecí zabúdate? Dôvodom môže byť nedostatok skupiny vitamínov B. Celý B-komplex je nevyhnutný na produkciu energie. Posilňuje našu výkonnosť, stará sa o odolnosť proti stresu, schopnosť koncentrácie a chráni naše srdce. Dobrým zdrojom sú hlavne celozrnné produkty, ustrice, strukoviny, hydina a šalát. 

Prečo ho v istom období nedostávame dosť?

Zásoby vitamínu B v tele sú obmedzené. Vystačia iba na niekoľko dní, telo si ich nedokáže dlho uchovať. Musíme sa teda starať o dostatočný prísun. Ale keďže všetky vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode (B1 a B12 sú okrem toho citlivé na vysokú teplotu), siahnite vždy najskôr po surovej strave. Viac ako 50 percent obyvateľov nad 60 rokov má príliš nízku hladinu vitamínu B12. Túto látku obsahujú predovšetkým potraviny živočíšneho pôvodu ako mäso, vnútornosti, žĺtok a mlieko – mali by sme po nich siahať častejšie.

2 Vitamín C – spoľahlivý strážca imunity

Pokiaľ jedna nádcha strieda druhú, mali by sme preskúmať stav vitamínu C v organizme. Pretože C faktor zohráva pre našu odolnosť rozhodujúcu úlohu. Jeho pomocou sa náš imunitný systém udržiava v bdelosti a prípadní votrelci nemajú skoro nijakú šancu. Z dobrého zásobovania vitamínom C profituje aj pevná pokožka a hojenie rán. Vitamín zdravia a čulosti sa skrýva napríklad v citrusových plodoch a v kapustovej zelenine.

Kedy to musí byť viac...

Vitamín C je tiež rozpustný vo vode. Aj keď siahame po pomarančoch & spol. dostatočne často, naše telo si nevytvára zásoby a prebytok vitamínu C vylúčime. Sme odkázané na pravidelný prísun. S vyváženou stravou to nie je problém. No v určitých situáciách potrebujeme výnimočnú porciu – napríklad vo fázach stresu alebo pokiaľ náš imunitný systém práve bojuje s infekciou. V takom prípade lekári odporúčajú siahnuť cielene po druhoch ovocia a zeleniny bohatých na vitamín C.

3 Vitamín D – zásobník zdravia

Je to v pravom zmysle slova supervitamín. Záber jeho pôsobenia je neuveriteľný! Vitamín D sa zúčastňuje na približne 6 000 procesoch látkovej premeny v našom tele. Bunky ho potrebujú na to, aby optimálne zhodnotili výživné látky. Vitamín D nás chráni nielen pred prechladnutím, ale aj pred pravou chrípkou a chorobami kĺbov, no napríklad aj pred osteoporózou. Vitamín D je jediný vitamín, ktorý si dokážeme vytvoriť samy. Stane sa tak však iba vtedy, keď sa ultrafialové žiarenie dotýka priamo pokožky. Dva pomaranče pokryjú dennú spotrebu vitamínu C. 2 obrázky vo fotogalérii Dva pomaranče pokryjú dennú spotrebu vitamínu C.

Teraz ideme naisto

Sú vaše zásoby vitamínu D po zime vyčerpané? Potrebujete ich do organizmu dodávať vo forme tabletiek? To dá sa zistiť pomocou krvného testu. Lekár vám potom odporučí tento doplnok stravy vo vysokých dávkach. Pretože podľa lekárov je doplniť vitamín D len pomocou stravy niekedy problematické. Potraviny najbohatšie na D-vitamín sú haringy, pečeň, vnútornosti, žĺtok a avokádo.

Iba ich konzumáciou si však našu spotrebu vykryť nedokážeme. Aby sme sa vyhli jeho deficitu, lekári radia užívať denne 1 000  medzinárodných jednotiek vitamínu D. Výživové doplnky majú v lekárni bez receptu. Vitamín D: užívajme si slniečko po dávkach – a  nebudeme viac choré. Na poludňajšie slnko choďte vždy na 10-15 minút bez krému (!). Hor sa, von! Prechádzky so psíkom prinášajú opäť náladu obom.

Ako pokryť dennú dávku vitamínov B, C a D po 50

♦ Mení sa po menopauze tvorba vitamínu D?

Pre klesajúci estrogén sa pokožka u žien po menopauze stenčuje a tvorí sa menej vitamínu D pomocou slnka. Okrem toho používame krémy s ochranným faktorom a mejkap – toto narúša produkciu vitamínu D v organizme. Od OF 8 sa vitamín D v pokožke vôbec netvorí! Preto treba chodiť na poludňajšie slnko vždy na 10-15 minút bez krému (!).

♦ Ako je to s hladinou vitamínu B?

Od 60. roku veku je vstrebávanie vitamínu B v čreve menej efektívne. K deficitom môžu viesť aj lieky na cukrovku, blokátory kyseliny v žalúdku a  stres. Vitamínom B 12 nás zásobia raňajky s vajíčkom, so syrom, s mliekom či s tvarohom. Najvyššie hodnoty má camembert, ementál a gouda.

Tip pre vegánky: dennú spotrebu vitamínu B 12 pokryjú 4 kórejské červené riasy.

♦ A čo s klasikom vitamínom C?

Ochranca imunity je dôležitý práve od 50. Vitamín C posilňuje odolnosť, podporuje schopnosť tela prijať z potravy kalcium na posilnenie kostí. Už 1/4 papriky alebo 200 g zelenej zeleniny ako brokolica či špenát kryjú našu dennú potrebu. Siahnite po kivi, šťave z rakytníka, čerstvej pomarančovej šťave.

Urobte si vitamínový test

Odpovedajte na otázky, spočítajte body a zistíte, čo zasvieti na vitamínovom semafore. Pomocou testu sa dozviete, či máte dostatok vitamínov, a keď nie poradíme, čo s tým.

1. Päťkrát denne jem čerstvé ovocie a zeleninu

Áno. 0 b

Nie, iba jeden- až dvakrát týždenne. 1 b

Nie, nerobím to nikdy. 2 b

2. Ako často kupujete hotové jedlá?

Viackrát do týždňa. 2 b

Jeden- až dvakrát v týždni. 1 b

Jedenkrát do mesiaca. 0 b

3. Cítim sa vystresovaná

Často. 1b

Zriedkavo. 0 b

Skoro stále. 2 b

4. Fajčím

Nie. 0 b

Áno, najmenej desať cigariet denne. 2 b

Príležitostne, ale nie viac ako tri cigarety za deň. 1 b

5. Rybu jem

Zriedkavo alebo nikdy. 2 b

Minimálne dvakrát do týždňa. 0 b

Jeden- až dvakrát do mesiaca. 1 b

6. Často som prechladnutá

Nie. Keď už, tak potom sa opäť rýchlo uzdravím. 0 b

Jeden až šesťkrát do roka 1b

Častejšie ako šesťkrát v roku. 12 b

7. Spím dobre

Väčšinou. 1 b

Vlastne vždy. 0 b

Zriedkavo. 2 b

8. Kupujem bioprodukty

Vždy, keď je to možné. 0 b

Nie, je to pre mňa príliš drahé a príliš zdĺhavé. 2 b

Príležitostne. 1 b

9. Ako často športujete?

Dva- až trikrát do týždňa. 0 b

Nešportujem vôbec alebo sa venujem extrémnemu športovaniu, behávam. 2 b

Trochu menej ako dvakrát do týždňa. 1 bod 

VYHODNOTENIE

0 – 6 bodov

Zelená! Všetko je fajn. Vitamínmi a výživnými látkami ste zásobená dobre. Len tak ďalej! Nezabúdajte jesť pravidelne rybu. Práve ryba je pre náš organizmus taká dôležitá. Okrem ryby choďte pravidelne nenakrémovaná na slniečko, aby ste mali dostatok vitamínu D.

7 – 13 bodov

Bliká oranžová! Ak konzumujete hotové jedlá, zásobovanie vitamínmi nie je dostatočné. Ku každému jedlu je nevyhnutné zjesť čerstvé ovocie a zeleninu. Na dezert postačí už aj jedna mandarínka, v prípade výrobkov z obilia si vyberajte vždy celozrnné produkty. Dvakrát do týždňa jedzte rybu. Okrem toho každý deň choďte na slnko! 

14 – 18 bodov

Varovné červené svetlo! Takto to fungovať nebude. Bezpodmienečne do jedálneho lístka doplňte čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, tučné morské ryby (napríklad lososa) a celozrnné produkty. Okrem toho sa čím skôr začnite pohybovať 1 hodinu denne po vonku a učte sa technikám na uvoľnenie.

Tlačiť Diskusia (1)