Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď vám telo vysiela niektoré z týchto 8 signálov, je čas spozornieť: Toto sa s vami deje mesiac pred infarktom

18.04.2018 bak

Varovné signály vášho tela vám môžu zachrániť život. Infarkt sa dá totiž predvídať istý čas dopredu.

Na tieto varovné príznaky si dajte veľký pozor. 2 obrázky vo fotogalérii Na tieto varovné príznaky si dajte veľký pozor.

Infarkt môžu predpovedať v predstihu ryhy na ušných lalôčikoch, žlté škvrny na vnútornej strane viečok, bolesť lýtkových svalov pri chôdzi, skoré šediny u mužov, ale aj týchto 8 ďalších kritických príznakov, ktoré sa môžu objaviť už mesiac vopred.

Malátnosť a únava

Jedným s varovných príznakov je abnormálna únava, ktorá sa vyskytuje až u 70 % žien. Za touto únavou nestojí fyzická alebo psychická námaha a môže sa v priebehu dňa zosilňovať. Je to niečo, čo len ťažko prehliadnete, lebo únava je taká intenzívna, že vám znemožní vykonávať bežné činnosti.

Bolesť brucha

V 50 % prípadov predznamenávala bolesť v oblasti brucha blížiaci sa infarkt. Táto bolesť sa môže prejaviť nafukovaním alebo pocitom nevoľnosti a celkového diskomfortu. Vyskytuje sa v epizódach počas dňa – raz slabšie, inokedy silnejšie a zhoršuje sa s fyzickou námahou.

Nespavosť

Dôležitý symptóm, bežnejší najmä u žien, je nespavosť. Postihuje až 50 % žien a môže varovať pred blížiacim sa infarktom. Ak máte problémy so zaspávaním, spíte prerušovane a budíte sa oveľa skôr ako zvyčajne, môže to byť jeden z včasných príznakov infarktu.

Aj nespavosť môže signalizovať, že vaše srdce je ohrozené. 2 obrázky vo fotogalérii Aj nespavosť môže signalizovať, že vaše srdce je ohrozené.

Krátky dych alebo dýchavičnosť

V 40 % prípadov uvádzali ženy aj muži pred infarktom dýchavičnosť – pocit, že sa nemôžete nadýchnuť z plných pľúc a dochádza vám dych. Toto býva sprevádzané aj závratmi.

Vypadávanie vlasov

Týka sa to najmä mužov po 50, ale môže to byť ľahko viditeľný indikátor ohrozeného srdiečka aj u žien. Nadmerné hladiny stresového hormónu kortizolu sa prejavia plešatením alebo vypadávaním vlasov na vrchu – korune hlavy.

Nepravidelný tep

Zrýchlený srdcový rytmus (tachykardia) alebo nepravidelný (arytmia), ktoré nesúvisia s cvičením ani inými vonkajšími stimulmi, sprevádzajú často pocity úzkosti a návaly paniky. Aj toto môže byť skorým náznakom budúceho infarktu.

Potenie

Abnormálne a nekontrolované potenie kedykoľvek počas dňa, ale najmä v noci, je dôležitý indikátor hroziaceho infarktu. Ak si všimnete, že sa potíte aj pri nízkych teplotách, možno ste ohrození. Nadmerné potenie sa prejavuje najmä u žien a často sa zamieňa za príznaky menopauzy alebo chrípky.

Bolesti v hrudi

Ak cítite zvieravú bolesť, tlak na hrudi, alebo máte pocity pálenia či bodnutia a tieto pocity a bolesť sa zosilňujú, prípadne vystreľuje do oboch rúk – častejšie do ľavej, niet na čo čakať a treba vyhľadať pomoc.

Tlačiť Diskusia (2)