Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

52-ročná Alena vie o ženských problémoch svoje: Týmto všetkým som si prešla! Mám si dať vybrať maternicu?

14.06.2018 KaD

V roku 2014 mi odstránili zhubný nádor v prsníku, po rádioterapii sa liečim na onkológii. Hormonálna liečba ma uviedla do predčasnej menopauzy.

Gynekológ aj onkologička ju nahovárajú, aby si dala maternicu a vaječníky vybrať. (ilustračné foto) Gynekológ aj onkologička ju nahovárajú, aby si dala maternicu a vaječníky vybrať. (ilustračné foto)

Na maternici mám dlhodobo myóm, výrazne sa nemení. Hormonálna liečba mi však spôsobuje hrubnutie sliznice maternice a už druhý raz musím ísť na kyretáž sliznice. Gynekológ aj onkologička ma nahovárajú, aby som si dala maternicu a vaječníky vybrať, aby som nemusela dostávať túto hormonálnu liečbu, ktorá mi spôsobuje problémy. Necítim potrebu ísť na ďalší zákrok. Toto sú jediné lieky, ktoré musím užívať pravidelne, neviem, ako ďalej.

Alena, 52

Odpovedá MUDr. Kotek

Pani Alena, nádor v prsníku bol pozitívny na estrogénové receptory. V týchto prípadoch je potrebná dlhodobá antiestrogénna liečba, aby sa zabránilo návratu ochorenia či vzniku nového, napríklad v druhom prsníku. Tieto lieky majú vedľajšie účinky, ktoré ak tolerujete, môžete užívať dlhodobo. K najčastejším patrí zhrubnutie výstelky maternice. Boli ste kyretovaná, tu je najpodstatnejší histologický výsledok. Ak sa nenašla žiadna patológia, ďalšie kyretáže (pokiaľ nekrvácate) už nemusíte absolvovať, pretože je isté, že zhrubnutie výstelky maternice ide len na vrub užívania liekov. Ani myóm, ktorý je stabilný, by pri tejto liečbe nemal rásť. Ak vám nerobí iné ťažkosti, netreba s ním nič robiť, iba chodiť na preventívne prehliadky.

Dostávame sa k tomu podstatnému. Či sa dať operovať, alebo nie. Naozaj je to na vás. Pri vašej diagnóze neexistuje medicínsky dôkaz o správnosti operačného riešenia, ktorý by bol zahrnutý do plánu liečby. Ak z operácie vyplynie viacero benefitov, napríklad časté močenie, lebo vám myóm tlačí na močový mechúr, tak operácia, ktorú hradí štát, má zmysel. Treba si uvedomiť, že maternica hrá dôležitú rolu v udržovaní orgánov panvového dna na správnom mieste a aj chýbanie môže viesť k poklesu močového mechúra s následným pomočovaním sa. Rovnako každá operácia má v sebe zahrnuté aj malé riziko ťažkostí s infekciami či anestézou.

Takže je to naozaj na vás, pani Alena. Ženy sa pre operačný zákrok rozhodnú väčšinou vtedy, keď netolerujú súčasný stav.

Chcete sa poradiť o gynekologických ťažkostiach? Trápi vás nepravidelné krvácanie, bolesti, výtok, návaly tepla? Chcete vedieť viac o rôznych ženských ochoreniach? Potrebujete informácie aj zo sexuálnej oblasti? Napíšte expertovi, gynekológovi MUDr. Miroslavovi Kotekovi z ambulancie Gynkomed, a odpovede si prečítajte každý druhý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail katarina.dobrovodska@ringier.sk.

Tlačiť Diskusia (1)