Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Konečne to priznala! Slávna speváčka Mariah Carey statočne bojuje so zákernou chorobou: Je to nevyliečiteľné?

12.06.2018 KaD

Po rokoch v izolácii, ukrývaní sa a tajení svojho zdravotného problému konečne speváčka prehovorila otvorene o tom, ako sa cíti.

Mariah Carey 20 obrázkov vo fotogalérii Mariah Carey

Mariah Carey po prvý raz odkryla tajné zákutia svojej duše a vyšla na svetlo sveta s informáciami o svojom boji s bipolárnou poruchou. Dosť veľa to vysvetľuje o jej zvláštnom správaní sa v posledných pár rokoch. Diva konečne vo svojich 48 rokoch začala brať ochorenie vážne a pomocou liekov ho dostala pod kontrolu.

Prvá diagnóza už v roku 2001

Keď sa kráska a miláčik publika v roku 2001 psychicky aj fyzicky zrútila a museli ju hospitalizovať, prvý raz sa zistilo, čo jej vlastne v skutočnosti je. Ako sama povedala, žila v totálnej izolácii a mala panický strach, že ju niekto prenasleduje. Bolo to podľa nej príliš ťažké bremeno na to, aby ho mohla uniesť. "Dostala som patričnú medicínsku liečbu a opateru, obklopila som sa pozitívnymi ľuďmi a začala som robiť to, čo milujem - písať piesne a spievať," vyjadrila sa umelkyňa pre médiá.

Mariah Carey s detičkami. 20 obrázkov vo fotogalérii Mariah Carey s detičkami.

Bipolárna porucha je vážna vec

Mariah diagnostikovali bipolárnu poruchu II, ktorú charakterizujú návaly depresie, zvýšená aktivita (aj sexuálna), nespavosť, myšlienky na samovraždu, zmena chuti do jedla a zmena hmotnosti. Najdôležitejšie je nájsť životnú harmóniu a nič nedovádzať do extrémov. Speváčke predpísali lieky, ktoré majú podľa jej slov aj vedľajšie účinky, ale už sa s tým vyrovnala. Je známy rozchod s multimilardárom Jamesom Packerom, od ktorého požadovala obrovské, neprimerané vyrovnanie - odišla síce len so zlomkom požadovaného majetku, ale aj tak je to fantastická suma.

Lieči sa a cvičí

Dnes sa krásna diva správa zodpovedne. Je pod kontrolou lekárov, užíva lieky, cvičí, chodí na akupunktúru, žije zdravým životným štýlom a veľa času trávi so svojimi deťmi dvojičkami. "Obklopujem sa pozitívnymi ľuďmi a myšlienkami a preto sa cítim oveľa lepšie."

Mariah Carey s priateľom, tanečníkom Bryanom Tanakom 20 obrázkov vo fotogalérii Mariah Carey s priateľom, tanečníkom Bryanom Tanakom

Čo je bipolárna porucha

V minulosti toto ochorenie označovali ako manickú depresívnu poruchu. V každom prípade sa dnes nazývaná bipolárna porucha vyskytuje v dvoch formách, BP I a BP II. Tá prvá je nebezpečnejšia a môže mať fatálne následky, druhá je tiež nebezpečná, no ľahšie sa pomocou liečby zvláda. Choroba má manickú fázu, kedy stúpa nepokoj, eufória ale aj bezohľadnosť, nekontrolované správanie, ktoré prejde do podráždenosti a zmätenosti. Depresívna fáza je opačná - pocity menejcennosti, hnevu, smútku, nespavosť, apatia.

Tlačiť Diskusia (1)