Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vaginálna mykóza je liečiteľná, omáhajú čapíky, krémy aj lieky

25.05.2010 Zlatica Beňová

Mykotické zápaly síce neohrozujú život, patria však medzi najnepríjemnejšie gynekologické problémy.

Vaginálna mykóza  nie je prejavom nedostatočnej hygieny. 2 obrázky vo fotogalérii Vaginálna mykóza nie je prejavom nedostatočnej hygieny.

Bohužiaľ, často sú liečené nedostatočne, čím sa zvyšuje riziko, že sa choroba opäť vráti.

Vaginálna mykóza je najčastejším ochorením, kvôli ktorému ženy navštevujú ordináciu gynekológa. Ide o zápalové ochorenie, ktoré je v 80 percentách spôsobené mikroskopickou hubou Candida albicans. Ochorenie sa môže prejavovať len jedným alebo viacerými príznakmi, niekedy sa však príznaky nemusia objaviť vôbec.

Rozvoj vaginálnej mykózy

„Rozvoj ochorenia závisí vo veľkej miere od obranných schopností hostiteľa,“ hovorí MUDr. Petra Oťapková, PhD., gynekologička. „Vniknutiu a rozmnoženiu candidy do hlbších vrstiev pošvy bráni predovšetkým prirodzená pošvová flóra – najmä prítomnosť Lactobacilla, ktorý v pošve udržuje kyslejšie prostredie (pH 4,5). Toto prostredie môžu narušiť širokospektrálne antibiotiká, ktoré túto flóru ničia, alebo vysoká hladina ženských hormónov – estrogénov, ktoré zvyšujú obsah glykogénu v pošvovej sliznici, čím sa ničí stále kyslé prostredie. Tým sa vysvetľuje aj pomerne častý výskyt tohto ochorenia počas tehotenstva, ako aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie s vysokým obsahom estrogénov. Toto ochorenie sa takisto častejšie vyskytuje u diabetičiek. Nevhodné, tesné a dráždivé oblečenie, nadmerné používanie saponátov a kozmetiky sú ďalšími kofaktormi rozvoja vaginálnej kandidózy. Masívne mykotické infekcie sprevádzajú tiež vrodené poruchy imunity.“

Prečo sa mykózy vracajú?

Jednou z rozhodujúcich príčin je dlhodobo narušená mikroflóra celého organizmu, svoju úlohu zohráva pošvové pH, zápal sliznice a niektoré ďalšie faktory. Niekedy môže byť dôvodom závažná porucha celkovej imunity. „Ženy, ktoré trápi vaginálna mykóza opakovane, by mali určite obmedziť a najlepšie úplne vylúčiť zo svojho jedálneho lístka sladkosti. Spoločne s užívaním antibiotík je dobré nasadiť probiotickú kúru, ktorá pomôže opäť nastoliť rovnováhu v črevách, aby sa v nich nemohli kvasinky premnožiť,“ dodáva MUDr. Oťapková.

Tri zo štyroch žien prekonajú mykotický zápal aspoň raz za život, takmer polovica z nich ním trpí opätovne.


Načastejšie príznaky vaginálnej mykózy sú:

• nepríjemné svrbenie
• biely tvarohovitý výtok
• pálenie a rezanie pri močení
• opuch rodidiel
• začervenanie pošvy a rodidiel
• bolesť pri pohlavnom styku


Ochorenie nie je prejavom nedostatočnej hygieny, vaginálna mykóza môže byť odpoveďou tela na stres, psychickú záťaž, náhle zmeny klímy alebo hormonálne zmeny v tehotenstve či menopauze.


Ako sa dá pomôcť?

Liečba práve prebiehajúcej mykózy môže prebiehať dvomi spôsobmi:

Lokálna (miestna) liečba vaginálnymi čapíkmi alebo krémami

Obvykle pôsobí iba na povrchu slizníc a nezasiahne kvasinky, ktoré sú lokalizované v hlbších vrstvách tkaniva. Mnoho žien liečbu lokálnymi prípravkami veľmi často ukončí hneď, ako vymiznú príznaky ochorenia, čo nie je správne. Pošva ešte nie je dostatočne preliečená a nie všetky mikroorganizmy sú zničené. Potom dochádza k opakovanému výskytu ochorenia.

Perorálna liečba – užívanie ústami

Je schopná zbaviť vás infekcie už po užití jednej dávky liečiva – to znamená po užití jednej kapsuly (flukonazol – napr. liečivé prípravky Mycomax, Difl ucan). Táto liečba je teda nielen omnoho účinnejšia, ale tiež pohodlnejšia. Vzhľadom na to, že zasahuje predovšetkým mikroorganizmy v črevnom trakte, zabraňuje zároveň oveľa efektívnejšie opätovnému návratu ochorenia.


Ako mykózam predchádzať?

• nepoužívajte žiadne prísady do kúpeľa ani pošvové deodoranty a výplachy, ktoré ničia prirodzené ochranné kyslé prostrede pošvy
• noste voľnú spodnú bielizeň s bavlneným vkladom
• vyhnite sa noseniu tesného oblečenia (zvyšuje teplotu a vlhkosť intímnych partií a podporuje rozmnožovanie kandidy
• dbajte na zdravú výživu, vylúčte sladkosti
• pri opätovnom a častom výskyte ochorenia sa určite poraďte s lekárom

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia (6)